Podsistem platnog prometa u zemlji
Uvod
Opšteprisutni zahtev za brzim i tačnim prenosom informacija doveo je do uvodjenja platnog prometa u banke. Primenom Zakona domicilne države-republike, o platnom prometu pokrenuta je reforma platnog sistema gde su računi pravnih i fizičkih lica preneseni u poslovne banke a računi banaka u Narodnu banku. Uspostavljena su dva sistema plaćanja i to:
Sistem velikih plaćanja u realnom vremenu (obračun po bruto principu - RTGS sistem) - koji obavlja NB za učesnike bruto obračuna.
Žiro kliring sistem Klirinškog centra NB (obračun po neto principu) - kojim se obavljaju plaćanja između učesnika neto obračuna
Takodje zakonom o platnom prometu, pravna lica i fizička lica koja obavljaju delatnost, dužni su da otvore tekuće račune u banci, da vode sredstva na tom računu i vrše plaćanja preko tog računa, u skladu sa pomenutim Banke su svojim klijentima omogućila:
Da se transakcije internog platnog prometa (plaćanja između učesnika čiji se računi vode u banci) evidentiraju u realnom vremenu, što znači istovremeno na računima primaoca i pošiljaoca
Da se međubankarske transakcije (plaćanja između učesnika čiji se računi vode u različitim bankama) šalju u žiro klirinški centar i evidentiraju na računima primaoca i pošiljaoca tek po potvrdi iz kliriškog centra osim hitnih i velikih plaćanja koja se izvršavaju putem obračuna u realnom vremenu po bruto principu (RTGS sistem).
Projektna rešenja platnog prometa zasnovana su na rešenjima koja se primenjuju u praksi na principu brza informacija zadovaljan korisnik usluga.
Platni prometa u zemlji organizacija posla
Projekat IS-a platnog prometa podeljen je u nekoliko podmenija, poslova koji se odvijaju u u okviru platnog prometa. Neke od njih su:
Otvaranje računa komitenata (interni, eksterni, dodela nivo ovlašćenja, skeniranje slike i potpisa komitenata …..)
Interna i međubankarska plaćanja, gotovinske uplate i isplate (poslovi trezora, kontrolora i blagajnika)
Blokada računa (vodjenje stavki blokade zaduženja i plaćanja, više nivo blakade, izveštaji …..)
Razmena podataka (formiranje swift naloga za RTGS i Ziro Kliring , razmena izmedju računara istog sitema …)
Izveštaji iz platnog prometa (O stanju na računu, kartice, prosečna stanja …..)
Obrada podataka (konzola, obračuni provizija, naknada, formiranje izvod, prenos podataka u informacioni sitem …)
Matični podaci i administracija sistema(regisrti komitenanta, delatnosti, računa svih komitenata, računi poreskih uprava, vrste računa, brojači partija …., podešavanje parametara sistema povezivanje partija blagajni i blagajnika ……)
Vodjenje računa komitenata
Vodjenje računa komitentai radi se potpuno automatski. Na osnovu prikupljene dokumentacije i stačenih uslova otvara se račun komitenata. Komitent mora biti umatičan u registru komitenata banke, na osnovu matičnog ili ličnog broja podaci se preuzimaju u registar računa. Broj računa automatski se dodeljuje iz registra internih i eksternih rečuna, takodje se i automatski izračunava kontrolna cifra po modulu 97.
Za uneti matični,lični broj komitenta moraju se uneti ili dopuniti naziva računa, opredeliti da li je to interni račun banke (svaka filijala, poslovna jedinica, trezor, blagajna, blagajnik .. ima svoj račun), ili eksterni račun komitenta (pravno ili fizičko lice), Vrsta računa (BLG-DV-blagajna, DEP--- Depozitni racun komitenta, POS_RB poslovni racun banke …), Broj obaveznih potpisnika na dokumentu (jedan ili više), Dostava izvoda (poštom, E-mail, u ekspozituri…) Obračun provizije (Kod uplate, isplate, uplate i isplate, naknadno….), Pripadnost računa filijali kao i datum otvaranja. U drugom bloku maske za otvaranje računa, unosite ovlašćena lica za rapologanje sredstvima sa računu. Takodje vam je omogućeno da izvršite skeniranje slike i potpisa ovlašćenog komitena koja se može pozvati za uporedjenje kod naloga za prenos sredstava sa računa.
Za sve otvorene interne račune balagajnika morate izvršiti povezivanje usera (radnika) koji ima pravo da radi sa računom i partijom Informacionog sitema banke. U ovom podmeniju možete odrediti i odobriti komitentu dozvoljeno prekoračenje (interni kredit) na računu. Imate set izveštaja o otvorenim ,ugašenim i blokiranim računima.
Interna i međubankarska plaćanja, gotovinske uplate i isplate
Interna i međubankarska plaćanja, gotovinske uplate i isplate podeljeni su u nekoliko podmeija (poslovi trezora, kontrolora i blagajnika).
Poslovi trezora- Vrši se prenos sredstava iz (dotacije) i ka (suvišak) centralnom trzoru banke, prema i od trezora, blagajni filijala , poslovnih jedinica. Takodje je moguće voditi apoensku strukturu novčanica koje se izdaju ili primaju u trezor. Moguće je uneti slike novčanica u bazu .
Poslovi Kontrolora- Vrši se kontrola računa, stanje računa komitenata i izlistavaju kartice ili uneti nalozi. Takodje se vrši kontrola i statusi unetih naloga. Na zahtev komitenta kontrolor već unet nalog može stornirati ili stopirati ako za to postoje uslovi.
Poslovi blagajnika- Vrši se obrada naloga za i nterna i međubankarska plaćanja, gotovinske uplate i isplate putem naloga za prenos, uplate i isplate.
Za komitenta koji je doneo puno naloga na izvršenje može se uraditi konsignacija naloga (brz unos samo odabranih podataka sa naloga), a u pozadini se može uraditi naknadna dopuna konsignacije (nalozi za prenos). Na zahtev komitenta blagajnik može menjati prioritete plaćanja naloga. Transakcije uplate i isplate mogu se realizovati odmah ako račun komitenta nije blokiran i ako stanje na računu pozitivno. Transakcije prenosa za račune nalogodavca i primaoca koji su unutar kuće realizuju se odmah po zapisu naloga. Transakcije prenosa kada je račun primaoca druga banka, a nisu označene hitno, stavljaju se u red čekanja za Žiro-kliring razmenu.
Blokada računa
Na zahtev nadležnih organa ili banke može se izvršiti blokiranje računa komitenta. Blokiranje se vrši unosom računa komitenta i računa komitenta nalogodavca za koji se vrši blokiranje, iznos blokade i datuma od koga važi blokada. Program automatski formira stavke naplate blokade ako ima sredstava na računu, a ako nema promeni status računa u blokiran. Za svaki prenos blokiranog računa vode se stavke blokade zaduženja i plaćanja. Jedan komitent može imati više slogova blokade po više osnova. Na podmeniju imate i set izveštaja (blokiranih računa, zahtevi za prinudnom naplatom ………).
Razmena podataka
Formiranje podataka za označene naloge hitno ili za velika plaćanja vrši po zapisu naloga i prolasku konzole. Formira se swift nalog koji je odmah na raspolaganju za razmenu u NB. Transakcije prenosa kada je račun primaoca druga banka, a nisu označene hitno, stavljaju se u red čekanja za Žiro-kliring razmenu. Prolaskom konzole i setovanog vremena za razmenu formiraju se swift nalozi (datoteke) koji idu u razmenu. Izvršenje skidanja sredstava sa računa nalogodavca vrši se u momentu formiranja swift naloga . Nalozi koji su pristigli iz razmene za komitente banke prolaskom konzole izvršavaju se odmah na stanju komitenata. Redosled izvršenja naloga sa konzole je prvo uplata, blokade, prenos elektronskih naloga, plaćanja. Prolaskom konzole vrši se i pranos nalog od i ka elektronskom platnom prometu, a može se setovati i prenos prema Infomacionom sitemu banke.
Obrada podataka
Obrada podataka obuhvata permanentni rad konzole koja se vrti u krug i po unapred zadatima pravilima formira naloge za razmenu ka i od RTGS-a Žiro-Kliringa, elektronskog platnog prometa, Informacionog sitema. U obradi podataka vrši se i obračuni provizija, poreza i naknada (dekadni, sedmodnevni, mesečni..), formiranje i slanje izvod komitenata, prenos podataka u informacioni sitem …). Dnevna obrada podataka radi se nakon izvršene zadnje razmene sa Žiro kliringom i formiranjem izvoda banke.
Izveštaji iz platnog prometa, matični podaci i administracija sistema
Izveštaji - U podmeniju izveštaji dobijate set izveštaji koji su vezani za poslove platnog prometa. Npr: stanju na računu, kartice, prosečna stanja deponeta, otvoreni računi , obračunate provizije, porezi, naknade …..)
Matični podaci – Za podršku platnog prometa neophodno je formirati registre matičnih podataka. Npr: Regisrar komitenanta koji je zajednički za banku i Infomacioni sistem banke, Delatnosti, Računa svih komitenata u svim bankama, Računi poreskih uprava, Naselja, Vrste računa, Brojači partija, Registar usluga i stopa usluga platnog prometa i ostalih poslova banke, Sedišta banaka i njihovih računa kod CB ….,
Administracija sitema -Podešavanje parametara sistema može se setovati različit rad podsitema platnog prometa. Npr: Zajednička ili odvojena blagajna sa šalterskom aplikacijom rada sa stanovništvom, Domicilna valuta, Iznos hitnih plaćanja ……………..)
početak
| ko smo mi |
klijenti | proizvodi
| servisi |
kontaktirajte nas
Optimizirano za rezoluciju 800x600