Uvod
Ovim delom projekta obuhvaćeno je vodjenje svih vrsta poslova sa stanovništvom i malom privredom. Podsistem podržava poslove analitičkog knjigovodstava, izveštavanja, pozadinskog unosa podataka, odnosno sve poslove izuzev onih koji odvijaju na šalterskim lokacijama. Šalterske transakcije obuhvaćene su posebnim projektom i programima. Obračuni kamata za pojedine partije, listanja kartica, upiti u stanja partija mogu se sprovesti na samom šalteru iz ovog dela projekta, a mogu biti deo šalterske aplikacije.Podsistem za poslovanje sa stanovništvom je u potpunosti integrisan u projekat i važe sva pravila definisana na nivou projekta. To znači: da se svi podaci vode u jedinstvenoj bazi podataka, da se svaka transakcija samo jedanput obrađuje i smešta u bazu, da se procedure knjiženja, transfera u glavnu knjigu i izveštavanja sprovode na jedinstven način.
Podaci za ovaj deo podsistema se automatski pune: podacima sa šalterske aplikacije, genarisanim podacima platnog prometa, podacima o obračunatim zaradama i penzijama. Unos podataka se može vršiti opštim i specijalizovanim programima za unos podataka (interni nalozi, žiro račun, realizovani čekovi, plate, krediti...) Takođe, podaci se automatski generišu puštanjem programa za obračune (kamate, kursne razlike, porezi ).
Podaci iz šalterske aplikacije se automatski realizuju u Real-time okruženju, što znači da se svaka realizovana transakcija odmah odražava na partiju kormitenta i može se videti u okviru posistema poslova sa stanovništvom.
Takodje tarnsakcija koja se realizuje u ovom posistemu (npr: Odobravanje gotovinskog kredita gradjanja, ili prijem doznake iz inostranstva, ili učitavanje platnog spiska ...) takodje se mogu realizovati u Real-time modu što znači da će se odmah vidti na šalterskoj aplikaciji na bilo kojoj lokaciji.
Pozadinski unos podataka (čekovi, isplate plata i penzija, trajni nalozi, platne kartice ...) je organizovan tako da se zbirno zaduženje ili odobrenje (najčešće dokumenti platnog prometa) unosi na specijalnu (za to određenu) partiju odgovarajućeg konta. Potom se, prilikom pozadinskog unosa, vrši knjigovodstveni storno ovog iznosa na spacijalnoj partiji i pojedinačno rasknjižavanje po analitičkim partijama komitenata. Ovo se može vršiti automatski (ako su podaci raspoloživi u elektronskom formatu) ili specijalizovanim programima za unos podataka. Kontrola ovog procesa se vrši programima za povezivanje stavki.
Obračun kamate se vrši za pojediničnu partiju, sve partije jednog konta ili sve partije grupe konta. Obračuni se mogu raditi po željenoj dinamici (mesečno, tromesečno, godišnje). Nakon obračuna, kamata možete automatski uknjižiti (pripisati) na konto glavnice ili rezervacije kamate. Obračun konsultuje sve stavke iz tekućeg knjigovodstvenog perioda (godine), tako da svaki obračun vrši korekciju prethodno urađenih obračuna (u slučaju da je bilo unosa stavki čiji datum valute ulazi u period za koji je obračun već urađen).
Štampa izvoda komitentima se izvršava po željenoj dinamici (nakon svakog knjiženja, dekadno, mesečno ...).
Programi koji se koriste u svim segmentima podsistema stanovništvo i mala privreda su:
Štampa izvoda komitentima se izvršava po željenoj dinamici (nakon svakog knjiženja, dekadno, mesečno ...).
Programi koji se koriste u svim segmentima podsistema stanovništvo i mala privreda su:
Vodjenje registra partija.
Unos finansijskih promena.
Automatski upis dokumenata platnog prometa
Unos dokumenata platnog prometa.
Unos internih naloga.
Automatski upis podataka sa šaltera
Unos i automatski upis spiskova plata i penzija.
Knjiženje promena.
Obračun kamate za sve partije.
Obračun kamata za pojedinačnu partiju.
Automatsko knjiženje obračunate kamate.
Povezivanje stavki.
Upiti u stanja
Standardni izveštaji su:
Kontrolne liste
.Dnevnik knjiženja.
Liste obračunatih kamata.
Izveštaj o stanju i prometu.
Lista nepovezanih stavki.
Kartice.
Štampanje izvoda.tekućih računa
U segmentu poslovanja sa tekućim računima građana osnovni deo aplikacije je prošeren sledećim funkcijama:
Izdavanje i knjiženje čekova.
Potpuno praćenje broja izdatih i realizovanih čekova.
Ažuriranje zabrane izdavanje čekova.
Platni promet sa čekovima građana.
Davanje odobrenja za prekoračenje.
Preračun kamate tekućeg računa.
Automatski prenos sa žiro na tekući račun.
Automatski prepis na sumljiva i sporna potraživanja.
Obračun kamate na sumljiva i sporna potraživanja.
Davanje trajnih naloga.
Prihvat podataka po trajnim nalozima.
Standardnom skupu izveštaja dodati su i sledeći:
Lista stanja po tekućim računima.
Lista dozvoljenih i nedozvoljenih prekoračenja.
Crna lista nedozvoljenih prekoračenja
Lista prekoračenja po intervalima
Lista odobrenih prekoračenja.
Rekapitulacija stanja i prometa.
Izveštaj o izdatim i realizovanim čekovima
Štampa opomena.
Praćenje čekova tekućih računa se vrši evidentiranjem svakog čeka pojedanačno u bazi podataka od trenutka izdavanja čeka. Realizacijom čeka ili njegovim poništavanjem se menja status čeka. Ovo omogućava potpuno analitičko praćenje poslovanja sa čekovima, odnosno upite u broj izdatih, realizovanih i nerealizovanih čekova i rešavanje reklamacija građana.
Platni promet sa čekovima tekućih računa građana je podržan u okviru ovog podsistema i u okviru šalterske aplikacije. Pokrivene su sve faze poslovanja, od prijema virmana i specifikacija od komitenata (najčešće trgovinskih organizacija), potom povezivanja ovih transakcija sa stavkama na izvodu žiro-računa banke i njihovog analitičkog rasknjižavanja, do obračuna naknada drugim bankama i njihovog fakturisanja.
Preknjižavanje na konta sumnjivih i spornih potraživanja se izvršava automatski za unapred označene partije. Nakon ovog inicijalnog prenosa svaka naknadna finansijska promena na ovim partijama se automatski preknjižava na odgovarajuća konta sumnjivih i spornih potraživanja.
Devizni poslovi sa stanovništvom
Za potrebe podrške deviznim poslovima sa stanovnoštvom automatizovani sledeći poslovi:
Obračun kursnih razlika.
Automatsko knjiženje kursnih razlika.
Evidencija i isplata deviznih penzija.
Prateći izveštaji su:
Lista stanja u dolarima.
Lista priliva i odliva po osnovima.
Lista obračunatih kursnih razlika.
Desetodnevni izveštaj za narodnu banku o prometu deviza
Dnevni izveštaj za narodnu banku o prometu deviza
Kao što je definisano na nivou projekta, svaka finansijska stavka u sebi sadrži podatke o iznosu u originalnoj valuti i dinarskoj protivvrednosti. Obračun i knjiženje kursnih razlika (dovođenje dinarske protivvrednosti u saglasnost sa trenutnim kursom valute) se izvršavaju po željenoj dinamici (dnevno, dekadno, mesečno) na nivou pojedinačne partije ili na nivou konta.
Poslovi kreditiranja stanovništva
Za potrebe podrške poslova kreditiranja stanovništva automatizovane su sledeće funkcije:
Puštanje kredita i kontrola namena.
Prenos kredita u otplatu.
Obračun rate kretita.
Tuženje i prenos na sumnjiva i sporna potraživanja.
Preteći izveštaji su:
Lista neurednih platiša.
Lista kredita u pretplati.
Lista partija prenetih na sumnjiva i sporna potraživanja.
Štampa opomena.